Benefits Of Spices

 Acı Bakla

  Şeker hastalığına karşı kullanılır.İdrar arttırıcı, kuvvet verici ve barsak parazitlerini düşürücü etkileri bilinmekte ve şeker hastalarında kan şekerini azalttığı idda edilmektedir. Zehirsizleştirilmiş baklalardan 10-20 adet yenilebilir.

 Olgun tohumları acı lezzetli ve zehirli bileşikler taşıdıkları için, bunları uzaklaştırmak maksadıyla kaynar suda bir müddet tutulurlar. Gevşeyen kabuklar soyulup bakla yenir veya bu tohumlar lapa haline getirilerek harici olarak deriye sürülebilir. Tohumlar kavrulup, değirmende çekilerek toz haline de getirilebilir..

 

Acı Yonga

 İştah açıcı, kuvvet verici, kurt ve ateş düşürücü.

 

Adaçayı

 Gaz söktürücü, antiseptik, kuvvet verici ve uyarıcı.Acı tadı sebebiyle iştah açar, hazmı kolaylaştırır ve barsak gazlarını giderir.

 

 Hazımsızlık için 1 It. suya 3 tutam adaçayı 1 tutam nane ve 1 tutam papatya konarak kaynatılır.

 

 Pekmez ile tadlandırılarak gün içinde içilir.

 

 Tanen maddesinden dolayı hafif kabız ve kuvvet vericidir.

 

 Sadece yapraklarından yapılan çay, idrar ve adet kanamalarını söktürür, ayrıca anne karnında hayatını kaybetmiş ceninlerin düşmesini kolaylaştırır.

 

 Uçucu yağının içerdiği maddeler ferahlatıcı, rahatlatıcı, teskin edici ve antiseptik yani mikrop öldürücüdür. Bu nedenle ağız ve boğaz iltihaplarında, anjinlerde gargara olarak kullanılmaktadır. (Adaçayı bu alanda büyük önemi haizdir.) Gargara olarak kullanmak için bir çay kaşığı kuru yaprak bir bardak kaynamış suya atılıp yarı yarıya su ve sirke birlikte kullanılabilir. Gargara ılık olarak yapılmalı ve 2 saatte 1 uygulanmalıdır. Yine bu hususiyeti sebebiyle harici olarak derideki yaralarda adaçayı ile pansuman yapılabilir.

 

 Yapraklarından su buharı distilasyonu ile elde edilen saf uçucu yağ yüksek dozlarda öldürücü bir zehirdir.

 

 Adaçayı sıkılarak elde edilen öz balla karıştırılıp içilirse damar büzücü etkisi sebebiyle kanamaları durdurulabilir. Bu amaç için uygulanan doz genelde 3 çay kaşığıdır.

 

 Şeker hastaları için hafif kan şekerini düşürücü etkisi mevcuttur. Yazın adaçayı ilave edilerek hazırlanmış banyolar vücudu rahatlatır ve zindelik verir.

 

Alıç

       Özellikle kalp üzerinde etkili, idrar söktürücü; Koroner damarları genişleterek, kan dolaşımını artırır. Böylece angina adı verilen kalp ağrıları azalır. Çünkü kalp kasına daha fazla oksijen sağlanabilmektedir. Bu sebeple ilaçlara destek olarak doktor kontrolunda alınabilir. Özellikle yaşlılarda görülen kalp atışlarının hızlanmasıyla birlikte olan kalp ritmi bozukluklarında faydalı olabildiği görülmüştür. Kalple ilgili olan bu etkiler uzun süreli kullanımda kendini göstermektedir. Yine bu etkiler sebebiyle alıç, yaşlılarda kalbi kuvvetlendirmek, yüksek tansiyonlu hastalarda kalbe destek olmak, bilhassa ateşli hastalıklardan sonra yorulan kalbi kuvvetlendirmek ve kalpteki ritm bozukluklarını tedavi etmek amacıyla kullanılabilir.

     Alıçın içerdiği maddelerde vücudda birikme, zehirlilik ve alışkanık yapma gibi özellikler olmadığından uzun süreli kullanıma uygundur.

   Wagner`in yaptığı farmakolojik testIere göre Alıç`ta kalp kuvvetlendirici etki de mevcuttur.

   Hafif kalp yetmezliklerinde destekleyici olarak kullanılabilir. Tesir uzun vadede kendini gösterir.

   Ayrıca sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları azaltıcı, idrar söktürücü ve kabız yapıcı etkileri de vardır.

   Kalple ilgili etkiler için, kurutulmuş alıç çiçek ve yapraklarından 2 çay kaşığı kadar miktar birer cezve suda 20 dk. kaynatılır ve günde 3 kez içilir. Bu suya 2 veya 3 çay kaşığı bal da eklenebilir.

   Diğer bir formül sakinleştirici etkisi sebebiyle oğulotu katılarak hazırlanır. Eşit oranda alıç yaprakları, alıç çiçekleri ve oğulotu çiçekleri kurutularak karıştırılır. Bundan 1 çay kaşığı, 1 bardak kaynamış suda 10 dk. sureyle bekletilir. Bu infüzyondan sabah akşam birer bardak içilir.

   Kalple ilgili etkiler yanında kan basıncıda düşürülmek istenirse eşit miktarlarda kurutulmuş alıç yaprağı, alıç çiçeği ve gökçe karıştırılarak, bu karışımdan 2 çay kaşığı kadar miktar ile bir bardak çay yapılır ve bu çaydan sabah akşam birer bardak içilir.

  Yüksek tansiyonda kan basıncını düşürmek için gökçe, alıç çiçekleri, papatya ve kediotu kökü

kurutularak eşit miktarlarda karıştırılır. Bu karışımdan 2 çay kaşığı, 1 bardak kaynamış suya atılarak 1 gün beklenir. Bu şekilde hazırlanan Sıvı, sabah akşam birer bardak olarak içilir.

  Çarpıntı için 2 kısım oğulotu, 2 kısım kediotu kökü, 3 kısım alıç çiçeği ve 3 kısım müge

kurutulmuş olarak karıştırılır. Bu karışımdan 2 çay kaşığı bir bardak kaynamış suya atılır,

20 dk. beklenir. Bu şekilde hazırlanan çay günde 2 kez içilir.

  Sözkonusu etkilerin görülebilmesi için aylarca kullanım gerekmektedir.

  Alıçın kalp üzerine olan temel etkisi kalp kaslarını kuvvetlendirmesidir..

 

Altınotu

  İdrar söktürücü ve kabız etkileri vardır. Basura karşı, haricen kullanılır.

 

Amper

 Kaşalot balığından elde edilir. Kalbi kuvvetlendirir, iştah açar ve cinsel arzuyu artırır.

 

Anason

   Gaz söktürücü, iştah açıcı, süt artırıcı ve uyku vericidir. Acı ve yakıcı tadı, kokusu sebebiyle tükrük ve mide ifrazatını çoğaltır, dolayısıyla iştah açar, hazmı kolaylaştırır, barsak gazlarının meydana gelmesini önler. Hazımsızlık ve bağırsak gazları için 1 su bardağı kaynar suya 1 tatlı kaşığı anason atılarak karıştırılır. Daha sonra bal veya şeker ile hafif tadlandırılarak içilir.

 

  Anethol müsekkin ve barsak spazmlarını sancıları çözücüdür. Fazlası hafif sarhoşluk ve sonra da ağır uyku verir. Bu özelliği sebebiyle gaz şikayetleri dolayısıyla uyumayan çocuklara hem ağrıyı gidermek hem de uyutmak maksadıyla anason çayı içirilmesi çok bilinen bir uygulamadır. Bebeklere anason çayı hazırlamak için 2 çay kaşığı anason tohumu, 2 çay bardağı suda haşlanır. Tatlandırmak için içine biraz bal veya şeker ilave edilebilir. Elde edilen bu sıvıdan bebeklere günde 3 kez 2 çay kaşığı verilir.

 

   Anason çayı süt veren hanımlarda sütü arttırır, öksürüklerde göğsü yumuşatır. Süt arttırıcı etki için 30 gr anason yaprağı 1 litre suda kaynatılırve yemeklerden önce 3`er çorba kaşığı içilir. Anason yağı vazelin ile karıştırılarak vücud bitlerine karşı kullanılabilir. Müsilaj sebebiyle hafif müshil etkilidir. Ayrıca idrar söktürür.

 

Andız Kökü

 Safra söktürücü, öksürük kesici, göğüs yumuşatıcı,kuvvet verici ve kurt düşürücüdür.

 

Ardıç Tohumu

 İdrar artırıcı, terletici, midevî ve antiseptik özellikleri vardır. İdrar söktürücü ve terletici özelliği sebebi iIe soğuk algınlığı, kalp yetmezliği gibi hastalıklarda kullanılabilir.

 

   Romatizmal hastalıklarda, burkulma ve çarpma gibi kazalarda ağrı kesici ve hareket kabiliyetini arttırıcıdır. Zaten ardıçın temel kullanım alanı da bu tip hastalıklardır. Kronik romatizmalarda, gut hastalığındaçeşitli kas ağrılarındaoldukça faydalıdır. Bunun için toz haline getirilmiş kuru ardıç meyvalarından 20 gram 1 ltsuda eritilerek günde 3 bardak içilir.

 

   Konsantre ardıç suyu soğukalgınlığı veya anjine yakalanmış çocuklara destek tedavisi olarak günde 3 kez birçay kaşığı olarak verilir. Dahilen yüksek miktarlarda uzun süre kullanılırsa böbrekleri tahriş ederve idrarda kanamaya sebep olur. 6 haftadan fazla ve böbrek hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. Ayrıca hamilelerde de düşüğe yol açabileceği için uygun değildir. Çünkü rahim kaslarının kasılmasını uyarır. Ayrıca nefes kokularını yok eder.

 

   Meyvaları C vitamini bakımından zengin olması sebebiyle, dişetlerini ardıç meyvalarıyla ovmak onları güçlendirecektir.

 

   Antiseptik özelliği sebebiyle de haricen deri hastalıklarında da uygulanabilir. Aromaterapistler selülitlerde ardıçtan faydalanmaktadır.

 

   Diğer bir tür olan kara ardıç yaprağının adet söktürücü, çocuk düşürücü ve idrar arttırıcı etkileri bilinmektedir.Çünkü rahim ve idrar yolları kaslarını büzmektedir. Karaardıç, kurutulmuşyapraklarından günde 0,5 gr. içilir.

 

   Yine ardıçın özel bir türünden elde edilen ardıç katranı uyuz ve egzema gibi bazı diğer deri hastalıklarında haricen tüketilir. Ayrıca deride hafif tahriş yaptığından romatizmal hastalıklarda da merhem olarak kullanılabilir..

 

Aspir

   Romatizma ağrılarına karşı etkilidir. Dahilen terletici, kurt düşürücü ve adet getiricidir. Aspir dahilen müshil, haricen ise romatizmal ağrılar için bilinmektedir.

  Müshil olarak 100 gr. aspir 1 lt suda kaynatılır. Günde 3 kez 1 bardak içilir.

  Aspirin adet kanamalarını kolaylaştırdığı da bilinmektedir.

 

Balıkotu

 Dahilen kurt düşürücü, sara nöbetlerini azaltıcı olarak kullanılır. Tehlikeli bir drogdur.

 

Bamya Çiçeği

 Dahilen göğüs yumuşatıcı, lapa halinde haricen çıbanları olgunlaştırıcıdır. Kabızlığa karşı etkili ve zararsız bir drogdur.

 

Besbase

  Müshil, safra ve balgam söktürücü ve kurt düşürücü etkilere sahiptir.

Biberiye

  Dahilen kabız, hazım sistemi uyarıcısı, safra artırıcı ve idrar söktürücü, haricen ise iltihaplı yaraların tedavisinde kullanılır.

 

Böğürtlen

  Kabız, kuvvet verici, idrar söktürücü ve şeker hastalığına karşı kullanılır. Bademcik iltihaplarında da gargara yapılır.

 

Civan Perçemi

   İdrar artırıcı, iştah açıcı, gaz söktürücü, adet söktürücü ve yara iyileştiricidir.

 

Çakşırotu Kökü

  Cinsel kudreti artırıcı olarak etkilidir.

 

Çam Sakızı

 Solunum ve idrar yolları hastalıklarında kullanılan etkili bir antiseptiktir.

 

Çekem

  Kabız, idrar artırıcı, kusturucu, kuvvet verici ve tansiyon düşürücü etkileri vardır. Romatizma ağrılarında kullanılır.

 

Çörekotu

  İdrar ve süt artırıcı, iştah açıcı ve adet söktürücüdür. İştah açar. Vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Koklanacak olursa; baş ağrısını keser. Nezle ve sara hastalığında tütsü yapılır. Suyu ile sivilcelere pansuman yapılır.

 

Çöven Kökü

  Tedavide nadiren kullanılır. Bilhassa tahin helvası yapımında kullanılır. İdrar ve balgam söktürücüdür.

 

Dağçayı

 Uyarıcı, gaz söktürücü, iştah açıcı ve mide ağrılarını kesici özelliklere sahiptirler.

 

Defne Yaprağı

  Terletici, antiseptik ve midevi etkilere sahiptir.

 

Deve Çökerten

   Taş düşürücü, idrar söktürücü ve kuvvet verici olarak kullanılmaktadır.

 

Demir Hindi

   Müshil ve müleyyin bir etkiye sahiptir. Hiçbir tahriş edici etkisi yoktur.

 

Deniz Kadayıfı

  Dahilen, çok kullanılan bir göğüs yumuşatıcı ve öksürük kesicidir.

 

Deve Dikeni

  Karaciğer hastalıklarına karşı ve safra artırıcı olarak kullanılır.

 

Dut Meyvası

   Meyvalardan hazırlanan şurup, gargara halinde, ağız ve boğaz hastalıklarına (pamukçuk) karşı kullanılır.

 

Eğir Kökü

  Gaz söktürücü, terletici ve antispazmotiktir. Dahilen Prostat, haricen ise romatizma için kullanılır.

 

Fesleğen

   Yatıştırıcı, midevi, idrar artırıcı ve gaz söktürücüdür.

 

Funda

   İdrar yolları dezenfektanı, idrar söktürücü ve kabız etkilere sahiptir.

 

Gelincik

  Yatıştırıcı, öksürük kesici, göğüs yumuşatıcı ve hafif uyutucu etkilere sahiptir.

 

Ginseng

  Kalp kuvvetlendirici ve yorgunluğu gidericidir. Cinsel gücü artırıcı etkileri vardır.

 

Günlük

   Dahilen kuvvet verici, yatıştırıcı, kabız, idrar artırıcı, adet söktürücü, adet getirici ve romatizma ağrılarını dindiricidir.

 

Halile (Kara-Sarı)

  Sarı halile müshil, Kara halile ise kabız olarak kullanılır. Haricen ise yara iyileştiricidir.

 

Hardal Tohumu

  Haricen lapası, yakısı ve banyosu yapılir. Kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için kullanılır.

 

Hatmi Çiçeği

   Göğüs yumuşatıcı ve tahrişleri gidericidir.

 

Havacıva

   Kabız ve yara iyileştiricidir.

 

Havuç Tohumu

   Midevi, gaz söktürücü, gebeliği önleyici ve cinsel gücü artırıcıdır.

 

Hayıt Tohumu

   İdrar artırıcı, gaz söktürücü ve yatıştırıcıdır.

 

Hünnap

  Göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici, müshil ve kan temizleyicidir. Şeker hastalığına karşı da kullanılır.

 

Ihlamur

   İdrar artırıcı, terletici, yatıştırıcı, uyutucu ve göğüs yumuşatıcıdır.

 

Isırgan

  Yaprak veya kök, dahilen kan temizleyici, idrar artırıcı ve iştah açıcıdır.

 

İğde Çiçeği

  Kabız, kuvvet verici ve antiseptiktir. C vitamini deposudur. Gribe karşı etkilidir.

 

Kafur

  Sinir sistemi, solunum ve kalp üzerinde uyarıcı etkileri vardır.

 

Kakule

  İştah açıcı, gaz söktürücü ve midevi etkilere sahiptir. Kahveye konur.

 

Karabiber

  Kuru ve siyah tanelerinin baharlı ve acı bir tadı vardır. Hemen hemen her türlü yemekte bütün veya toz olarak kullanmak mümkündür. İştah açıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı soğuk algınlıklarında ve öksürükte ilaç olarak kullanılıyor.

 

Kebabiye

  Solunum sistemi antiseptiğidir. Belsoğukluğunda kullanılır. Kebabiye Hindistan ve Güney Amerika`da yetişen bir ağacın meyveleridir. Acı, keskin kokulu, siyah renklidir.

  • Ağızda çiğnenirse ağız yaralarını giderir. Diş etlerini kuvvetlendirir. Ses kısıklığını giderir.
  • Karaciğeri güçlendirir.
  • Mideyi uyartır, hazmı kolaylaştırır. İştah açar.
  • Mesane ağzı daralması sonucu idrar azalmasında çok fayda verir, bol idrar söktürür.

 

Karanfil

  Uyarıcı, midevi ve antiseptik etkileri vardır.

 

Kekik

   Midevi, yatıştırıcı, antiseptik etkileri vardır. Akne tedavisinde temizleyici ve iyileştirici etkileri görülür. Gırtlak ve bademcik iltihaplarında iyileştirici özelliği vardır. Dezenfekte edici ve balgam söktürücü olarak kullanılır. Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında çay ve gargara biçiminde kullanılmalıdır. Akciğer ve bronşlar, mide ve bağırsaklar kekiğin başlıca kullanım alanlarıdır. Boğmaca, öksürük, astım, sinir sistemi zafiyeti, romatizma ve birçok hastalıklara karşı çay içiminin yanı sıra kekik banyoları da çok yararlıdır. Mikrop kırıcı (antiseptik) bir bitkidir.

 

    İltihaplı yaraların temizliğinde ve iyileştirilmesinde etkili olur. Doku ve damar büzücü etkileriyle çocuklarda diyare ve yatak ıslatma durumlarının iyileştirilmesinde yardımcı olur.

 

    Kekik çayı içimi ve kekikle karıştırılmış bal yenmesiyle organizma güçlendirilebilir ve dengeye kavuşturulabilir. Sabahları kahve veya çay yerine içilen bir bardak kekik çayı, zeka keskinliği, midede rahatlık, sabah öksürüğüne tutulmamak ve genel bir rahatlık hissettirecektir.

 

   Alerjik kaşıntılarda, periyot sancılarında, cilt sağlığı ve bakımında, nezle ve soğuk algınlığında, tansiyon ve kan şekeri problemlerinde, böbrek taşı düşürmelerinde, idrar yolu iltihaplarında, diş eti ve ağız problemlerinde en kısa zamanda kesin sonuç vermektedir. Sigara toksinlerinin ve ciğerlerde birikmiş katranın parçalanarak atılmasında etkisi yüksektir. Antibiyotik etkilerinden yararlanmak için sabah, akşam düzenli olarak 5-7 gün içinde tüketilmesi önerilmektedir.   

 

Kereviz Tohumu

   Uyarıcı ve iştah açıcıdır. Prostat için kullanılır.

 

Keten Tohumu

    Müshil, sindirim sistemi iltihapları ve tahrişlerine karşı koruyucudur. Keten tohumu içerdiği alfa-linolenik asit (N-3 yağ asitlerinin en önemli üyesi) açısından besinlerin en zenginidir. Alfa-linolenik asitin bir kısmı, vücutta uzun zincir N-3 yağ asitleri EPA ve DHA ya dönüşürler ki bunlar iyi kolesterolü yükseltir, yüksek tansiyonda düşürücü etki yapar, kanın pıhtılaşma eğilimini azaltır, plazma trigliserid düzeyini, aritmi riskini azaltır. Dolayısı ile alfa-linolenik asitin koroner kalp hastalığı riskini azalttığı tespit edilmiştir.

 

   Keten tohumu üzerine yapılan araştırmalar, düzenli keten tohumu kullanımının dolayısı ile alfa linolenik yağ tüketiminin, arterioskılerozun (damar sertliği) gelişmesini önleyebileceğini, iltahabi hastalıklarda olmalı ve otobağışıklık rahatsızlıklarında etkili olabileceğini göstermektedir. N-3 çe dengeli beslenmenin kanseri engelleyici özellikleri de tespit edilmiştir. Yağ asitleri dengesinin N-6, doymuş yağ asitleri ve trans yağlar tarafına kayması sadece daha az N-3 tüketmemiz anlamına gelmemekte aynı zamanda bu yağlar, alfa-linolenik yağ asitinin uzun zincir N-3 yağ asitlerine dönüşmesi engelleyerekte vücudumuz N-3 yağ asitlerinden gerekli faydayı sağlamasını engellemiş olurlar.

Kına

  Midevi, sıtma ve gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu, kalp yatıştırıcıdı.

 

Kırmızı Biber

  En iyisi Geyve yöresinde yetişir. Portakaldan daha fazla miktarda C vitamini içeren kırmızı biber vücudun bulaşıcı hastalıklara karşı direncini arttırıyor, beta karoten ile bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor.

 

   Mide suyu ve tükürük oluşumunu teşvik ediyor, sindirimi kolaylaştırıyor, romatizma mafsal ve diş ağrılarını azaltıyor, krampları gideriyor, kanser tedavisinde kullanılıyor, ayrıca terlemeyi arttırıyor, gut hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geliyor. Öksürük ve boğaz ağrılarını gidermede de kullanılıyor, sinir hastalıkları için doğal bir yatıştırıcı görevini görüyor. Vücuttaki aşırı yağ ve kolesterol birikiminin önlenmesini sağlıyor.

 

Kısa Mahmut

   Midevi, uyarıcı, şeker hastalığına karşı etkilidir.

 

Kızılcık

   Etkili ve zararsız bir ishal kesicidir.

 

Kimyon

   Akdeniz kökenli bir baharat olan kimyon Türk Mutfağı`nda köftelerde ve bazı salçalı et yemeklerinde, çorbalarda dolmalarda kullanılıyor. Hindistan ve Meksika Mutfağı`nda da önemli yere sahip. Yakın akrabası sayılan rezene gibi kimyon da öncelikle mide şişkinliği, kramp eşliğindeki hafif mide ve bağırsak rahatsızlıkları, sinirsel mide ve kalp rahatsızıklarına karşı işe yarıyor.

 

   Bebeklerin sindirim güçlüklerini gidermeye yardımcı oluyor zayıf mideyi güçlendiriyor, safra kesesi salgılarını dengeliyor.Aniden bir fikre, bir buluşa ihtiyacı olan bir fincana iki tatlı kaşığı dolusu kimyon koyarak bu çayı içmeliler zihni açmak ve yaratıcı fikir üretmek için birebirdir.

 

Kitre

   Boğaz hastalıkları ve iltihaplarında koruyucudur.

 

Kudret Narı

  Mide ve barsak ülserine karşı dahilen kullanılır. Yara, çıban ve egzemalarda haricen kullanılır.

Kuşburnu

   Bilhassa C vitamini bakımından zengindir. Kabız ve kuvvet vericidir. Şeker hastalığına karşı da kullanılır.

 

Lavanta

   İdrar artırıcı, romatizma ağrılarını dindirici, antiseptik, sinir ve kalp kuvvetlendiricidir.

 

Mahlep

  Afrodizyak, balgam söktürücü, nefes darlığı ve prostat için, ayrıca şeker hastalığına karşı kullanılır.

 

Menengiç

   Dahilen idrar ve solunum yolları antiseptiği olarak kullanılır.

 

Meyan Kökü

   Göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü, tad düzeltici ve öksürük kesici etkileri vardır.

 

Mısır Püskülü

   İdrar söktürücü ve taş düşürücüdür.

 

Muskat

    Gaz söktürücü ve antiseptik olarak bilhassa karın ağrıları için kullanılır.

 

Mürsafi

    Antiseptik ve uyarıcıdır. Bilhassa solunum yolu hastalıklarına karşı kullanılır.

 

Nane

    Özellikle sinirsel kaynaklı mide bulantılarını kesici olarak etkilidir.

 

Oğulotu

   Yatıştırıcı, midevi, terletici ve antiseptiktir.

 

Papatya

    İdrar artırıcı, yatıştırıcı, safra söktürücü, boğaz iltihaplarında ve iltihaplı yaralara karşı etkilidir.

 

Pelinotu

    Midevi, ateş düşürücü, adet getirici etkileri vardır.

 

Rezene

    Midevi, gaz söktürücü ve süt artırıcıdır.

 

Safran

    Uyarıcı, iştah açıcı, adet söktürücü, koku ve renk vericidir. Değerli bir baharattır.

 

Salep

Afrodizyak, kuvvet verici, çocuk ishallerini kesicidir.

 

Sandalos

   Haricen ve dahilen romatizma ağrılarını dindirici olarak etkilidir.

 

Sarı Sabır

   Kalın barsağa etkili bir müshildir.

 

Sarı Kantaron

   Dahilen antispazmotik, kabız, yatıştırıcı, haricen ise antiseptik ve yara iyileştiricidir.Çayı kuvvet verici, iştah açıcı, ateş düşürücü ve hazmı kolaylaştırıcı olarak verilir. Ayrıca astım ve mide ağrılarında da faydalı olduğu bilinir. Sinirleri yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi nedeniyle iyi bir rahatlatıcıdır.

 

Servi Kozalağı

   Çocukların gece işemelerinde, haricen basura ve kokulu ayak terlemelerine karşı kullanılır.

 

Sinameki

    Kalın barsak üzerinde etkili olan, kuvvetli bir müshildir.

 

Şahtere

    İdrar artırıcı, yatıştırıcı, zayıflatıcı ve tansiyon düşürücüdür.

 

Şeytan Tersi

   Sinir sistemi yatıştırıcısı, hazmı kolaylaştırıcı ve gaz söktürücüdür.

 

Tarçın

  Hormoları çalıştırıyor mide rahatsızlıklarını gideriyor kusmayı önlüyor. Gaz ve ishale karşı karşı etkili olan tarçın kan şekerini de dengeliyor kırk gün boyunca her gün 5-6 gram tarçın verilen şeker hastalarının kanındaki şeker düzeyinin, kontrol grubuna göre %20 daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Tarçın verilen hastaların bazılarında, şeker hastalığının belirtilerinin tammamen yok olduğu da belirtilmiştir.

 

 Kan şekerinin yanı sıra kandaki yağ ve kolesterol miktarını da düşürdüğü bilniyor. Tarçın yemeklerde bulunabilen coli bakterisinin vücuda yayılmasını engelliyor. Bal ya da limon suyuyla birlikte alındığında boğazdaki yanmalara adet öncesi gerginliklere iyi geliyor.

 

Üzerlik Tohumu

   Kurt düşürücü, adet söktürücü, uyuşturucu, terletici ve yatıştırıcıdır.

 

Yeni Bahar

   Damar sertliğini önlüyor, hazmı kolaylaştırıyor. Kullanılan kısmı meyvesidir, iştah açıcı gaz söktürücü  ve kabızlığa karşı etkilidir. Mutfakta ise etli yemeklerde köfte sosis çeşitli dolma ve tatlılarda kullanılıyor.

 

Yıldız Anason

   Sadece Çin’de yetişen ve küçük bir ağacın meyvesi olan yıldız anason, ördek yemeklerini tatlandırmak ve karın ağrısını tedavi etmek için kullanılıyor.

 

Zahter

    Şeker hastalığına karşı kullanılır.

 

Zencefil

   Mide bulantısı, şişkinlik, kusmaya karşı iyi geldiği biliniyor. Tüm vücudu uyarıyor bedenen ve ruhen güç kazandırıyor. Antiseptik özelliği nedeniyle de enfeksiyonlara karşı etkili. Kan dolaşımını dengeliyor bazı hipertansiyonlu hastaların tansiyonlarını dengeliyor.

 

   Soğuk algınlığına, kabızlığa karşı işe yarıyor.İştah açar. Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Kusmayı önler. İshali keser. Bağırsak bozukluklarını giderir. Soğuk algınlığında çabuk iyileşmeyi sağlar. Bedeni ve zihni gücü artırır. Cinsel istekleri kamçılar. İçerdiği maddeler beynin yeni fikirler üretmesini sağlıyor. Kan sulandığı için vücutta daha serbest akar böylece beyin oksijenle beslenir.

 

Zerdeçal

   Midevi, gaz söktürücü ve safra artırıcıdır.Sinirleri uyarır. Vücutta biriken zehirli maddeleri atar. Nekahat devresini kısaltır. Verem gibi hastalıklarda faydalıdır.

 

Zulumba

    İştah açıcı, uyarıcı, idrar artırıcı, balgam ve gaz söktürücüdür.